جشن تولد داوود رشیدی+ تصاویر

جشن تولد داوود رشیدی+ تصاویر

احترام برومند ؛ زن داوود رشیدی Davoud Rashidi درسـال روز تولد ایـن هنرمند پیشکسوت از سلامت ی او خبر داد و بیان کرد: داود همچنان عاشقانه مردم را دوست دارد و  عاشق جشن تولد است .

ایـن هنرمند همزمان با ۲۵ تیر ماه سـال روز تولد ۸۳ سـال گی داوود رشیدی از علاقه او به جشن تولد و گرفتن کادوی تولد گفت و به ایسنا اصرار کرد: بسیار شادمان م که آقای رشیدی همواره در خدمت مردم بوده و برای آنان کار کـرده است .

برومند که ۴۸ سـال پیش با داوود رشیدی ازدواج و پیوند زناشویی کـرده است؛ افزود: آقای رشیدی همواره جشن تولد و کادو گرفتن را بسیار دوست دارد و خودش همواره در مورد بچه‌ها ایـن تشریفات را رعایت می‌کند و ما هر سـال با بودن تعدادی از دوست ها و اعضای خانواده برایش مهمـان ی کوچکی می‌گیریم.

او ادامه داد: بعضی اوقات که ایشان درگیر تئاتر بوده است؛ در همـان سـال ن تئاتر و بعد از اجرای نمایش برایش جشن گرفته‌ایم و جذاب هست که اجرای دو نمایشش”آقای اشمیت کیه؟” و “منهای دو” همزمان با جشن تولدش بود. پس جشن تولدش به برنامه کاری‌اش بستگی دارد اما به یاد ماندنی ترین تولدش؛ جشنی بود که مجله بخارا برگزار کرد.

ایـن هنرمند دربـار ه هدیه مورد علاقه رشیدی بیان کرد: ایشان همواره عاشق کتاب است . پسرمان فرهاد که خارج از کشور زندگـی می‌کند؛ همواره برایش نمایش‌نامه‌های فرانسوی می‌فرستد که پدرش آنها را ترجمه نماید و نمایش‌های اخیرش را با همین نمایشنامه‌ها اجرا کرد. اما کادو تنها نمادی هست که انسان به دوستش نشان می‌دهد به یاد اوست و ارزش معنوی‌اش با ارزش است .

برومند افزود: هرچند آقای رشیدی انسان روشنفکر و خاصی هست اما بسیار شادمان م که همواره هنرمندی مردمی بوده هست و همواره دوست دارد به مردم نزدیک باشد. امیدوارم خانواده ما ایـن شانس و لیاقت را داشته باشیم که همچنان برای مردم کار کنیم و من به مردم عزیزی که حال ایشان را می‌پرسند؛ درود می‌گویم و از آنان تشکر می‌کنم و می‌گویم خدا را شکر حالش بد نیست.

در کانون گرم خانواده زندگـی می‌کند و همین سبب می‌شود حالش بسیار بد نشود. او با اشاره به بودن گرم فرزندان در کنار خانواده اضافه کرد: فرهاد از هر فرصتی استفاده می‌کند که پیش ما باشد و حالا هم یکـی دو روز بعد از تولد پدرش به ایران می‌رسد. بودن لیلی و سینا پسرش بسیار غنیمت است . هر زمان که پیش ما بیایـن د؛ گل از گل آقای رشیدی می‌شکفد. زمانی سینا کوچک بود؛ آقای رشیدی برترین همبازی‌اش بود و با او همه جور بازی می‌کرد.

احترام برومند به بهانه ۲۵ تیر سـال روز تولد داود رشیدی بیان کرد: از مردم می خواهم برای سلامت ی زنم دعا کنند.

وی افزود: تا وقتی که شرایط فیزیکی او اجازه می داد برای مردم و به عشق آنها کار کرد و ما هر چه داریم از مردم داریم.

زن داوود رشیدی افزود: از همه کسانی که لطف کردند و تولد زنم را تبریک گفتند تشکر می کنم.

داود رشیدی تحصیلات مقدماتی را در ترکیه و پاریس گذراند و در دانشگاه ژنو در رشته کارگردانی و حقوق سیاسی تحصیل کرد.

استاد رشیدی می گوید: علاقه اش به هنر از ۷ سـال گی و با بازی در تئاتر مردم نمایان شد و ایـن علاقه سبب شد در سـال ۴۳ به ایران بازگردد و در اداره تئاتر آن زمان استخدام شود.

داود رشیدی بعد از مدتی کار در اداره تئاتر؛ گروه تئاتر امروز را بنیانگذاری کرد و پس نخستین کار خود را در سینمـا در سـال ۵۰ شروع کرد و سـال ۵۲ وارد تلویزیون شد و تا کنون ۴۰ سریال سینمایی و تعداد زیادی کار ‌های تلویزیونی و تئاتر را در کارنامه دارد.

داود رشیدی از معدود هنرمندانی هست که با ۷۲ سـال کار هنری موفق به دریافت نشان درجه یک هنری شد. اهمیت داود رشیدی فراتر از یک چهره فرهنگی است . او استادی دوست داشتنی و بازیگری توانمند هست که آثارش در عرصه تئاتر؛ سینمـا و تلویزیون گواه توانایی‌های بالای او است . در سـال گرد تولد ایـن هنرمند برای او آرزوی سلامت ی می کنیم.

داوود رشیدی در کنار همسر ، دختر و نوه اش

راز ماندگاری ازدواج و پیوند زناشویی داود رشیدی و احترام برومند داوود رشیدی متولد ۱۳۱۲ تهران احترام برومند متولد ۱۳۲۶ تهران

تاریخ ازدواج و پیوند زناشویی و تعداد سـال ‌هایی که با زندگـی کـرده ‌اید؟

سـال ۱۳۴۷؛ ما توسط یکـی از دوست ها روزنامه نویس که دوست صمیمی آقای رشیدی و با برادر من دوست بود آشنا شدیم. اما هیچ نیت و قصد قبلی در کار نبود و ما تصادفا با ملاقات کردیم. از آن وقت تا حالا ۴۳ سـال می‌گذرد.

آیا اکنون در تهران زندگـی می‌کنید و خانم برومند هنوز مشغول به کار می باشند ؟

رشیدی:من و خانم برومند از اول ازدواج‌مان در تهران زندگـی می‌کردیم و الان در تهران هستیم. با ایـن ‌که اوایل ایشان کارهای تلویزیونی انجام می‌دادند اما بعدها به دلایلی غیر از ازدواج‌مان؛ نشد که کار را به‌طور جدی ادامه دهد و بیشتر در منزل بودن داشت.

اخلاق و خلق و خوی زن شما در رابطه با مسائل زندگـی چطور بوده است؟

رشیدی:به هر حال همه زندگـی ‌ها مسائل ی دارند. یادم می‌آید اوایل انقلاب برای مدتی نه من و نه خانم برومند سر کار نمی‌رفتیم و مساله داشتیم. اما ایـن مشکلی که می‌گویم از نظـر مالی بود و نه احساسی و رابطه‌ای. . . اما چنانچه کسی از بیرون ما را می‌دید مدقت مسائل ‌مان نمی‌شد. از نظـر ظاهری؛ هیچ تغییری اتفاق نیفتاده بود و مسائل نتوانست رابطه ما را تحت‌ اثر قرار دهد. ایـن قدر که وقت ی به آن فکر می‌کنم؛ خاطرات بدی یادم نمی‌آید. در واقع سخت بود اما بد نگذشت. برومند: اما ایـن را بگویم که یکـی از محاسن فوق‌العاده داوود ایـن است که اتفاقات و خاطرات بد یادش نمی‌ماند؛ ایـن ‌که یادش نیست را جدی می‌گوید چون واقعا چیزهای ناراحت‌کننده در خاطرش نمی‌ماند. من از سـال ۵۸ و آقای رشیدی از سـال ۵۹ از تلویزیون بیرون آمدیم و دیگـر کار نکردیم. به هر صورت برای انسان ‌هایی مثل ما؛ ایـن مسئله راحت نبود. آن موقع‌ پسرمان تازه دیپلم گرفته بود و دخترمان لیلی؛ تازه به دبستان می‌رفت. به هر حال هر تغییری؛ مثبت یا منفی؛ شرایط مفرق ی برای زندگـی به‌وجود می‌آورد. آقای رشیدی گفتند آن موقع تنگدست بودیم؛ می‌خواهم ایـن جمله را کلا ح کنم. به‌نظـر م ما در تنگنا قرار داشتیم نه ایـن ‌که تنگدست باشیم. ولی داوود همواره می‌گفت که ظاهر ما نبایستی ایـن مسائل ی که داریم را فریاد بزند و بایستی حفظ ظاهر کنیم. اما به هر حال ایـن زمان گذشت و همه چیز روی روال عادی افتاد. به هر حال ما همواره مسائل ی داشتیم. چون کار سینمـا و تلویزیون؛ خواه ناخواه سبب می‌شد که آقای رشیدی بسیار وقت‌ها تهران نباشند. اما تئاتر به ایـن دلیل که در تهران متمرکز بود از ایـن نظـر مشکلی به‌وجود نمی‌آورد. ایـن ‌ها طبیعتا کمی مساله است . ولی به هر حال همه مشاغل؛ مسائل خودشان را دارند ولی نبایستی فراموش کرد که جذابیت‌های زیادی هست. شغل ما به‌طور ویِژه آن‌قدر جذابیت‌های رنگارنگ دارد که چنانچه کسی علاقه‌مند باشد؛ سختی‌هایش را به جان می‌ خرد.

واکنش زن/ شوهر شما نسبت به احساسات و علائق‌تان در رابطه با مسائل زندگـی چطور و تا چه میزان قابل پذیرش است؟

برومند: به هر حال ما در دو خانواده مفرق و شرایط مفرق بزرگ شده‌‌ایم. برای مثال من در ایران بزرگ شده‌ام و داوود در خارج از ایران. طبیعتا با مفرق یم ولی از پرت نیستیم. چنانچه زن من معتقد باشد که برای مثال من نبایستی با خواهرم رفت‌وآمد داشته باشم یا من چنین چیزی از او بخواهم حتما سبب ظهور مسائل ی بین ما می‌شود. ما سر بسیار چیزها جروبحث می‌کنیم ولی از لحاظ عقاید فکری و روحی به‌شدت تفاهم داریم.

آیا از سلیقه زنتان در نظم و دکوراسیون داخلی مسکن راضی می باشید ؟

رشیدی: چیدمان مسکن سلیقه احترام هست و اختلاف سلیقه ما در ایـن مورد نهایتا به جای تابلوها ختم می‌شود. چیدمان مسکن کار و سلیقه اوست و من بسیار تابع هستم. اما مسکن ما هیچ زمان عجیب‌تر از جاهای دیگـر ی که زندگـی کـرده ‌ام نبوده و به آن عادت داشته‌ام. برومند: وقت ی ازدواج و پیوند زناشویی کردم؛ بسیار جوان بودم. در بسیار از مسائل و به‌خصوص دکوراسیون مسکن بیشتر از ایـن ‌که تحت‌تأثیر خانواده خودم باشم؛ از خانواده زنم الهام گرفته‌ام. برای مثال منزل خواهر آقای رشیدی؛ بسیار زیبا تزئین شده هست و من بعضی وقتها یک دفعه می‌فهمم که دارم مسکن را مثل او درست می‌کنم. یا مسکن پدرش بسیار زیبا و کلاسیک بود و من بسیار دوست داشتم و همواره آن مسکن در ذهنم هست.

آیا سلیقه شوهرتان را در انتخاب لباس و آرایش و روی‌هم‌رفته سرووضع ظاهری‌اش می‌پسندید؟

مثال بزنید. برومند: توصیه ‌های من راجع به ظاهر آقای رشیدی بعضی وقتها پذیرفته می‌شود و بعضی وقتها نه. بسیار وقت‌ها قبول می‌کند ولی وای به روزی که روی دنده لج بیفتد! برای مثال بعضی وقتها پیش می‌آید که می‌گویم:«لباس‌ها و کفشت قهوه‌ایست؛ جورابت مشکی. جورابت را عوض کن.» می‌گوید: «نه همینی که من الان پوشیده‌ام خوب است؛ تو چه کار داری؟ من دیگه حوصله ندارم؛ اذیتم نکن.» ولی اکثرا به‌نظـر من احترام می‌گذارد و حتی با برای خرید لباس می‌رویم. من چنانچه او لباس‌هایم را دوست نداشته باشد یا حتی مِن مِن نماید ؛ لباس‌هایم را تغییر می‌دهم.

در صورت ظهور اختلاف سلیقه یا اعتقاد شوهر/زنتان چطور با مساله پیش آمده روبه‌رو می‌شوید؟

رشیدی: ما هیچ زمان در مورد مسائل با ارزش و بزرگ با اختلاف نظـر و اعتقاد نداشته‌ایم. چیزهای کوچک و پیش پا افتاده‌ای بوده که ایـن فرق ‌ها برای همه زن و شوهرها پیش می‌آید. ما هیچ زمان دعوا به آن معنا که کاسه بشقاب بشکنیم؛ نداشته‌ایم. همواره همه چیز دوست ها ه و منطقی حل شده است . هیچ یک از ما؛ هیچ زمان به فکر ایـن نبوده که انتها بحث برنده شود یا بخواهد ثابت کنیم حق با من است . درگیری مهمی که ما را اذیت نماید واقعا وجود نداشته است . من که حتی به یاد ندارم در زمان جوانی من یا خانم برومند سر احساسات یا علایق مختلف‌مان با درگیر شویم؛ چه برسد به حالا. برومند: چیزی نبوده که من دوست داشته باشم و او بدش بیاید. برای مثال من بدم می‌آید که زنم سر زده با چند نفر از دوست ها ش به مسکن بیاید اما واقعا او چنین کاری نمی‌کند. ولی پیش می‌آید که سلیقه‌های‌مان در مورد بعضی چیزها مفرق باشد؛ برای مثال داوود؛ عاشق موسیقی کلاسیک هست و من موسیقی سنتی دوست دارم. اما نه من و نه او؛ از شنیدن موسیقی ‌های مورد علاقه دیگـر ی ناراحت نمی‌شویم. ایـن مسائل کوچک و جزئی و گذرا می باشند در واقع کلا مسئله نیستند.

آیا از همکاری زنتان در انجام امور منزل راضی می باشید ؟

رشیدی: حتما ؛ چون من که کار خاصی انجام نمی‌دهم و مدیریت مسکن با ایشان است . من تنها در شلوغ کردن و ریخت و پاش کردن مسکن کمک می‌کنم! برومند:من کلا توقع کمک ندارم. ولی او اگرکاری از دستش بر بیاید انجام می‌دهد. به هر حال از اول بسیار به ایـن کمک کردن عادت نکـرده که خرید نماید یا کارهای مسکن را انجام دهد. بسیار زمان نداشته. ولی چنانچه کاری از او بخواهم؛ نسبتا انجام می‌دهد؛ برای مثال چنانچه بگویم یک کیلو گوجه بخر؛ ۲ کیلو خیار می‌خرد! چون من کار بیرون نمی‌کنم و مسکن هستم؛ مسئولیت ایـن ‌جور کارها بیشتر با من است .

آیا زن شما در برگزاری مهمـان ی‌ها و جشن‌های خانوادگی و مناسبت‌های ویِژه سنگ تمام می‌گذارید؟

برومند: من عاشق مهمـان ی گرفتنم ولی الان بسیار خسته می‌شوم. ضمن ایـن ‌که شغل داوود و بسیار از انسان ‌هایی که ما با آن‌ها رفت‌وآمد داریم؛ چندان حساب و کتاب ندارد و نیمشود ساعت معین ی برای آن معین کرد و وقت‌های‌مان؛ سخت با جور می‌شود. من الان راضیه خواهرم را ۳ ماه هست که ندیده‌ام. ولی آن زمان‌ها وقت ی تازه ازدواج و پیوند زناشویی کـرده بودیم و در مسکن پدر شوهرم در شمیران زندگـی می‌کردیم؛ جمعه‌ها همه می‌دانستند که ما خانه‌ایم و هرکسی که بخواهد؛ می‌تواند بیاید دیدن ما. خدا مادر آقای رشیدی را رحمت نماید ؛ همواره جمعه‌ها برای ۵۰-۶۰ نفر غذا درست می‌کرد. دوست ها اسم آن جا را گذاشته بودند داوودیه! رشیدی: من اهل خانه‌ام و ترجیح می‌دهم که به خانه‌ام بیایـن د نه ایـن ‌که من بروم. خانم برومند بسیار وقت‌ها دوست ها قدیم مرا دعوت می‌کند و واقعا در ایـن مورد هوای من را دارد.

از روش ارتباط زنتان با اعضای فامیل و همکاران و دوست ها راضی می باشید ؟

برومند: بله. در جریـان کارهای دوست ها همکارش هست ولی چون اعتقاد دارد تلفن برای کارهای ضروری ساخته شده؛ اکثرا کوتاه حرف میزند. رشیدی: بسیار ! بعضی وقت‌ها نیم ساعت با تلفن حرف می‌زند!

در یک جمع‌بندی کلی بگویید چه مسئله‌ای سبب شده تا زنتان را به عنوان زن ایده‌آل معرفی بکنید ؟

رشیدی: محبت و آرامش و احترامی که ما برای قائلیم رابطه ما را نگه داشته است . هر زمان که من کاری را شروع می‌کنم؛ می‌بینم که بسیار جاها احترام به حد من؛ به کار ارزش می‌دهد و برای آن دلواپس و نگران است . من کوشش می‌کنم که مسائل کارم را به مسکن نیاورم ولی زنم به هر حال ناراحتی‌ها و استرس ‌هایم را حس می‌کند و درکم می‌کند. برومند: اصل رابطه ما بر دوست داشتن و عشق استوار هست و درک متقابل که همه؛ آن را داریم. من؛ همه سعیم را می‌کنم که داوود را درک کنم و راضی نگهش دارم. او هیچ زمان چیزی را به من تحمیل نمی‌کند و با من صادق است .

عکس قدیمی داوود رشیدی

داوود رشیدی در سـال ۱۳۱۲ در تهران متولد شد. وی از خاندان حایری مازندرانی دارای اصالت بابلی است . پدر او عبدالامیر رشیدی و پدربزرگش علامه ابن‌الشیخ حائری از روحانیان مشروطه خواه و جدش آیت‌الله زین‌العابدین حائری مازندرانی از مراجع تقلید عصر قاجار است . لیلی رشیدی و فرهاد رشیدی فرزندان او می باشند .

احترام سادات برومند یزدی مشهور به احترام برومند (زاده ۱۳۲۶) مجری تلویزیون و بازیگر ایرانی است . او زن داوود رشیدیو مادر لیلی رشیدی و خواهر بیماری یه و راضیه برومند است . احترام برومند مجری برنامهٔ کودک تلویزیون ایران پیش از پیروزی انقلاب بود

. او از سـال ۱۳۴۶ با برنامه کودک در تلویزیون کار هنری خود را شروع کرد و به مدت ۱۱ سـال یعنی تا سـال ۱۳۵۸ به ایـن کار ادامه داد.

بعد از انقلاب چند نوار داستان برای بچه‌ها منتشر کرد و همین طور در سریال دیشب باباتو دیدم آیدا (۱۳۸۳) ساخته رسول صدرعلت ی نقشی فرعی داشت. او بعد از سـال ‌ها دوری از صحنه در نهم اردیبهشت ماه سـال ۱۳۸۹ به عنوان مجری در جشن انجمن تئاتر کودک و نوجوان بودن یافت.

ویدئو شناسی

  • ۱۳۹۴-فروشنده (اصغر فرهادی)
  • ۱۳۹۴ – زیبا و فرنگ (وحید موسائیان)
  • ۱۳۸۳ – دیشب باباتو دیدم آیدا (رسول صدرعاملی)

پروفسور فرهاد رشیدی؛ رییس گروه تحقیقات «سازگاری الکترومغناطیس» دانشگاه پلی تکنیک لوزان سوییس موفق به دریافت مدال علمی «بلوندل» انجمن مهدسی برق؛ الکترونیک و فن آوری اطلاعات و رابطه ات فرانسه شد. پروفسور رشیدی به دلیل تحقیقات وسیع در زمینه ارزیابی اثرات الکترومغناطیسی رعد و برق و ارائه مدل‌ها و نرم افزارهایی برای تحلیل ایـن اثرات که در کم شدن اثرات مخرب ناشی از صاعقه بر سیستم‌ هایالکتریکـی و الکترونیکـی ؛ خصوصا تجهیزات خطوط انتقال برق اثر گذار بوده هست به دریافت ایـن جایزه معتبر علمی نایل شد.

مدال «بلوندل» از جوایز علمی معتبر در حوزه برق و الکترونیک هست که از جمله برندگان آن پرفسور روکارد برنده نوبل فیزیک ۱۹۷۰ بوده است .

پرفسور رشیدی در سـال ۲۰۰۵ به پاس موفقیت‌های خود در ایـن حوزه موفق به دریافت جایزه انجمن دستاوردهای تکنیکـی IEEE شده بود.

وی که فرزند استاد داود رشیدی هنرمند نام‌آور سینمـا و تئاتر کشور است؛ در سـال ۱۳۴۱ در ژنو به جهان آمد. با بازگشت خانواده؛ تحصیلات خود را تا با انتها مقطع متوسط ه در ایران سپری کـرده و پس به سوییس مهاجرت کرد و دیپلم مهندسی و تحصیلات دکتری و فوق دکتری خود را در پلی تکنیک لوزان پشت سر گذاشت و اما در ایـن دوره مدت یک سـال برای آزمایش اثرات الکترومغناطیسی صاعقه در دانشگاه فلوریدا آمریکا و مرکز تحقیقاتی ناسا کار داشت و پس مدت یک سـال به دانشگاه تورنتو کانادا رفت.

وی مجددا به سوییس بازگشته و بعد از یک سـال کار در یک شرکت مهندسی در زمینه سازگاری الکترومغناطیسی از اواخر ۱۹۹۹ به عنوان رییس گروه تحقیقات الکترومغناطیسی دانشگاه «پلی تکنیک لوزان» (موسسه فدرال تکنولوژی سوییس) کار دارد.

منبع مطلب عکس : ۱

pic

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *